Pracujesz zdalnie w domu? A może w pracy masz problem z prawidłową pozycją przy komputerze?

Przedstawiamy konsekwencje, jakie ponosi nasz organizm z nieprawidłowo przyjętej postawy podczas siedzenia, a także jakie korzyści płyną z prawidłowej pozycji pracy przy biurku.

Zadajmy sobie pytanie: czy istnieje prawidłowa pozycja siedzenia przy biurku? Publikacje, blogi czy porady na ten temat zawierają dokładne ustawiania kątowe naszych stawów, prawidłową pozycję stóp, kolan i innych części ciała. Jednak czy naprawdę utrzymamy pożądaną pozycję przez wiele godzin pracy i czy ona prawidłowo wpływa na nasz organizm?

Siedzenie jest pozycją statyczną. Nawet idealnie symetryczna pozycja przy biurku z wyprostowanymi plecami, stopami opartymi o podłoże, niesie za sobą niepożądane skutki dla naszego organizmu. Wielogodzinne siedzenie nie jest dla człowieka naturalne, a wyprostowane idealnie plecy nie uchronią naszego kręgosłupa przed obciążeniami. Siedząc w tej samej pozycji, obciążamy nasze krążki międzykręgowe (dyski) z konsekwencją zaburzenia ich odżywiania i nawadniania.

Bezruch, w którym tkwimy podczas kilkugodzinnej pracy przy biurku, powoduje dolegliwości pleców, przykurcze w stawach biodrowych, kolanowych, obniżenie gęstości kości czy obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Ważnym aspektem jest też układ krążenia. Podczas siedzenia naczynia krwionośne zwłaszcza tętnice kolanowe, zostają zablokowane. Powoduje to wolniejszy przepływ krwi, za czym idzie niedotlenienie. Pierwszy objaw to drętwiejące stopy, ale również osłabienie koncentracji, spowalnianie myślenia, bóle głowy, a także obrzęki nóg. Siedzący tryb pracy ma niekorzystny wpływ na większość układów człowieka.

A więc jaki jest złoty środek?

Przytoczmy tu pewną sentencje Wojciecha Oczko „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

Podczas wielogodzinnej pracy siedzącej najważniejszy jest ruch, czyli prościej zmiana pozycji. Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości podczas siedzenia przy biurku, po prostu wstań, napij się wody, czy skorzystaj z przerwy na toaletę. Nie dzwoń do pokoju obok, a zwyczajnie przejdź się do kolegi lub koleżanki. Wykorzystaj każdy moment, aby oderwać wzrok od komputera!

Jak chronić kręgosłup?

  • wypracuj u siebie nawyk robienia mikro przerw, wstając i chodząc po biurze
  • zmieniaj pozycje siedzenia przy biurku tak, aby kręgosłup znajdował się w różnych ustawieniach, oczywiście z rozsądkiem
  • korzystaj z krzesła, które umożliwi zmianę pozycji, odkręcenie oparcia do przodu lub do tyłu spowoduje, iż kręgosłup będzie w innym ułożeniu
  • wykorzystuj dodatkowe akcesoria dostępne na rynku – poduszka sensoryczna (jeżyk), piłka gimnastyczna czy aktywne krzesła
Każdy ma inne schorzenia, bóle i przeciążenia. Gdy odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z pracą siedzącą, warto umówić się na wizytę do fizjoterapeuty. Badanie i diagnoza pozwolą na dobór odpowiednich ćwiczeń domowych w celu eliminacji dolegliwości.

Rehabilitacja w Baltica

Baltica wellness spa szczecin - oferta firmowa

Baltica Wellness & Spa | informacje 91 359 44 00

0
    0
    Twój koszyk
    Your cart is emptyReturn to Shop